Onur S.
30 Ocak 2021 17:41 Tarihinde gönderildi

PROJE HAKKINDA

İyi günler,
Ben Onur Sultansu. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Birkaç senedir kendi isteklerim ve bilgim doğrultusunda tasarımlar yapıyorum. Fakat tasarımlarımı kurallarına uygun yapabilmek için yeterince bilgi sahibi değilim.
Geçen sene Envato için etkinlik tasarımlarının popüler olduğunu görüp ekteki görmüş olduğunuz tasarımı yapmıştım. Fakat tasarımın tam anlamıyla bitirilmiş olduğunu hissetmediğim, gönderinin kabul edilmeyeceğini düşündüğüm için tasarımı göndermedim.

DESTEK TALEBİ

Son zamanlarda tekrar tasarım göndermek için tekrar çalışmaya başladım. Fakat tasarımlarıma baktığımda genel olarak yanlışlarımı göremiyorum, tasarımlarımda her zaman bir eksiklik kalmış gibi hissediyorum. Tipografi olarak eksiklerimin olduğunu düşünüyorum.
Böyle bir sitenin varlığından haberdar oldum ve yaptığım işi geliştirebilmek için sizlerden yardım istiyorum. Zaman ayırıp okuduğunu için teşekkür ederim.

Eray Karayel
30 Ocak 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Onur Selam,

Öncelikle mesajının içerisinde aşırı bir karamsarlık gizli. Bu durumdan olabildiğince hızlı bir şekilde kurtulman şart. Zira yüklemiş olduğun tasarım vasat değil. Müdahale edilmesi gereken bazı noktalar var o kadar.

Genel olarak bahsetmek istediğim bir kaç nokta daha var ama tasarımdan başlamak istiyorum. En son genel toparlamayı yapacağım.

Belirttiğine göre bu iş envato'da satılmak üzere yapılan bir iş olacak. Ona göre bakmak lazım. Şu anki karşılama alanı biraz ruhsuz ve kullanışsız görülüyor. 2010-2014 arası etkinliklerde buna benzer karşılama ekranları çok kullanıldı ve tüketildi. O yüzden daha derli toplu ve daha yenilikçi bir karşılama ekranına evriltmeni tavsiye ederim.

Nasıl olabilir? Öncelikle header'dan kalıcı şekilde kurtul. Uygun bir yere hamburger menü ekle ve bir yere sabitle. Geri kalan yere ise kullanıcıların ilk bakışta ulaşmak isteyeceği bilgileri yerleştir. Mesela: Buy ticket, speakers, schedule yeterlidir. Buy ticket'a ruh vermek amacıyla bilet gibi tasarlayabilirsin. Diğer olan 1-2 önemli detayları da klasik görünümünden çıkartıp bir tık daha büyük puntolarla yerleştirebilirsin. Header border çizgilerinden de mutlaka kurtul.

(Header border ile alakalı önemli bir bilgi. Çok önemli olmadıkça sağ, sol ve üste çizgi ekleme. Bu tasarım özelinde bahsediyorum. Tarayıcıyla bire bir yapışacağı için o çizgiler hata gibi görünecektir.)

Mesajı Göster
Eray Karayel
30 Ocak 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Artık bildiğin üzere her etkinliğin artık kendine özgü bir tasarmı var ve etkinlik şirketleri buna oldukça önem veriyor. Tasarım bu haliyle kullanılması pek uygun olur mu bilemiyorum ve sanmıyorum.

Daha kullanışlı bir karşılama alanı için şöyle bir örnek çok daha yararlı olur: (Yerleşim ve içerik konusunda kendi yorumlarını katman önemli)

- Slogan
- İki satırlık açıklama
- Call to action (Satın al, detayları gör vb. 1 ya da 2 tane yan yana olabilir. Eğer iki buton varsa biri mutlaka ghost button olmalı.)

Sayfanın sağ tarafında ise etkinliğe göre kişiselleştirilebilen parçalı görsel kullanım alanı bırakılmalı.

Benim sağ tarafta tasavvur ettiğim görsel aslında şu; etkinlik tasarımlarında artık içeriğin anlatımı önemseniyor. Bu doğrultuda da maskot ya da belirli bir grafik (3d de olabilir) kullanımı daha ön planda oluyor. Bu oluşturulacak olan alanda ihtiyacı karşılamış oluruz.

Eğer slider mantığında ilerlemek istersen yine aynı dizilimde konuşmacıları ön plana çıkartan bir tasarım belirleyebilirsin ve kullanıcılara bunu seçenek olarak sunabilirsin. İşe yarayacaktır. Envato'daki tasarımlarda en önemsenen özelliklerden biride zaten bu kullanım alanlarının çeşitliliği.

Mesajı Göster
Eray Karayel
30 Ocak 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Geri sayım alanı aslında tatlı duruyor. Ama biraz daha ruh katmak gerek. Bunun için geri sayım fontunu dijital fontlardan seçmek daha yararlı olabilir. Bu font ve renkler pek uygun değil. Burada marjin kararı sen vereceksin.

https://color.adobe.com/tr/search?q=event

Tasarımın tamamına daha uygun bir renk paleti seçip onunla ilerlemen daha iyi olacağı kanaatindeyim. Ayrıca temanın renklerinin değiştirilebiliyor olmasına da özen göstermeni öneririm.

Mesajı Göster
Eray Karayel
30 Ocak 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Arkaplanlardan kurtul ya da çeşitlendir. Nokta desenini çeşitlendirebilirsin. Sıkça kullandığın zigzag da fonda farklı ebatlarda kendine yer bulabilir. Tek tip yerleşim biraz çiğ durmuş.

Etkinlik hakkında genel bilginin verilmesi için yeterli içeriği sağlamıyor. Açıklama yazılarına boğulmaması gerekiyor elbette demek istediğim bu değil ama yeni bir mantıkla elden geçirilmesi gerekiyor.

Mesajı Göster
Eray Karayel
30 Ocak 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Etkinlikler için önemli olan konuşmacılar. Bu tasarımda 4 kullanıcı önceden görülüyor ve geri kalan gözden kaçabilme durumu var. Bu alan autoplay olduğunu da düşünsek yine gözden kaçan konuşmacılar olacak. Bu yüzden bu alanda da içeriği daha geniş gösterebilecek bir tasarım gerekiyor. Yenilenecek tasarım mantığına göre bu alanı tekrardan tasarlamanı rica edeceğim. Slider harici belki 12-15 kişi listelenip sonrasında "show more" ile bağlayabilirsin.

Ayrıca bir öneri, isimleri ayrı kutu yerine renk geçişiyle fotoğrafın üzerine yazdırabilirsin. Ya da daha da iyisi dekupe edilmiş fotoğrafları kullanırsan daha tatlı bir görünüm elde edebilirsin.

Mesajı Göster
Eray Karayel
30 Ocak 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Bu alan çalışır. Oldukça iyi görünüyor. Fakat içeriğin olduğu sağ blokta margin ile sol bloktan biraz ayırırsan sorun kalmayacaktır.

İçerikle alakalı da bazı düzenlemeler önereceğim.

Sol tarafta zaten günler yazılmış. Sağ tarafta en önemli içerik aslında program akışını gösteren saat dilimleri. Programın başladığı bittiği saati bir blok içerisinde daha büyük puntolarla göstermek daha yararlı ve estetik olacaktır.

Etkinliğin açıklaması bu bölümde 2 satır olmasının bir anlamı yok. O yüzden bu açıklamalar sadece tek satır olacak şekilde planlanmalı. Overflow üç nokta ile devam ederse tasarımın dengesini de bozmamış oluruz.

Program adı ve konuşmacının fontlarını da uygun bir hiyerarşiyle yerleştirebiliriz. Konuşmacının fotoğrafının yerleşimini de daha dengeli yapmalısın.

Son olarak Day 1'de kullandığın sarı arkaplan rengin üzerindeki saat çok belirgin değil. O yüzden yeni renk paletini uygularken bu tarz ayrıntılara da dikkat edersen daha iyi olacaktır.

Mesajı Göster
Eray Karayel
30 Ocak 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Arkaplan etkinliğe göre güncelleneceğini göz önüne alırsak herhangi bir sorun yok.

Sadece yazı, ikon ve rakamların tam ortalanması gerekiyor.

Mikrofon ikonu
sarı çizgi
25
speakers

bu ve diğer bloklar tam ortalı değil. Hata var gibi görünüyor.

Mesajı Göster
Eray Karayel
30 Ocak 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Container tasarımlarını tam ekran olarak yaparsan hem bakış boşlukları bırakıp kullanıcılara daha ferah bir his verebilirsin hem de içerikler sıkışık olmaz. Margin ya da padding boşluklarında korkusuz ol ama çok fazlada uçma. Tasarımın genelinde sıkışıklık göze çarpıyor.

Bu alanda bilet fiyatları var fakat 2018 etkinlik istatistikleri başlığı var. Diğer bölümlerde de benzer yanlış yazımları gördüm. Bunları düzenlersen daha çok satın alım eğilimi gerçekleşmesi olası olacaktır.

Personel isimli bilet kutucuğunda taşmalar ve boşluk hataları var. Burada kutu yanlışlıkla kaymış sanırım. Ama formunun düzenlenmesi yararlı olacaktır.

Renk paletini güncellediğinde buradaki boşlukları da bir gözden geçirirsen iyi olur.

Arkadaki yuvarlakları beğendim. Diğer alanlarda tekrarlarsan (farklı geometrik tasarımlar da olabilir) bir bütünlük sağlayabilirsin.

Mesajı Göster
Eray Karayel
30 Ocak 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Konferans hakkında içerik yukarıda da vardı. Burada tekrara girmiş gibi duruyor.

Testimonials bölümünde bir sıkıntı görünmüyor. Fotoğrafın sağda kullanılması tasarımın dengesine katkı sağlamış. Ama bu alan ne kadar efektif kullanılır, ne kadar gerçekçi olur o ayrı bir konu. Zira bu tarz etkinliklerde rastgele isimlerle yorumlar eklendiği ve kullanıcıların bunlara inanmadığı istatistiksel olarak kanıtlandı. Tabi bu seçeneği templatete sunuyor olman senin için artı olacaktır.

Mesajı Göster
Eray Karayel
30 Ocak 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Bu alanı genişletmen gerekiyor. Çünkü partnerlik/sponsorluk alanında logo savaşları var. Ana sponsor, gümüş sponsor, iletişim sponsoru, ulaşım sponsoru falan gibi farklı destek paketleri var. Bu doğrultuda logoların hiyerarşik konumlanması ve büyüklükleri çok önemli olacak. Kullanıcılar bu alanı daha kolay şekillendirebiliyor olmalı.

Mesajı Göster
Eray Karayel
30 Ocak 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Bu alanı alttaki fotoğraflar hariç footer'a bağlamak daha iyi olur. Bu alanda yazdığın içeriklerin büyüklüğünden ve sadeliğinden de korkma. Adres, maps ikonu ya da yönlendirme butonları gibi daha sade bir görünüm elde edebilirsin. Sol tarafta da aynı şekilde ufak dokunuşlar gerekiyor.

Fotoğraf galerisi fikri artık eskide kaldı. Belki içerik sayfalarında kullanmak yararlı olabilir ama anasayfada çok gerekli mi bilemiyorum. Bu alana zaten kullanıcılar standart fotoğraflar yüklemeyip eğri büğrü ve alakasız içerikler olacak. Bu şekilde daha da kötü duracaktır. Yerleşimini yukarıda tekrar gözden geçirebilirsin.

Mesajı Göster
Eray Karayel
31 Ocak 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Biraz fazla madde olmuş olabilir ama bu kötü değil. Kesinlikle iş yapar. Yeteneğin var. Kesinlikle araştırmaktan kendini geliştirmekten geri durma. Güzel bir yoldasın, hep daha ilerisi için oku, gözlemle ve araştır...

Bu arada başım biraz kalabalıktı aralıklarla yazdım. O yüzden anlaşılmadığım bir kısım varsa tekrar sorabilirsin ya da beyin fırtınası yapabiliriz.

Ayrıca başka bir önerim de şu; web ve uygulama tasarımlarının yer aldığı portfolio ve media siteleri var. Vakit buldukça bu sitelerde incelemelerde bulun. Diğer tasarımcıların nelere nasıl yaklaştığını gözlemle ve kendine dersler çıkart. Bu çok önemli. İyisin, daha da iyi olacaksın...

Güncellemeni merakla bekliyorum.

Sevgiler.

Proje Adı Event Template Tasarımı
Son Durum Geliştirmek Gerekiyor
V1
Geliştirmek Gerekiyor
Onur Selam,

Öncelikle mesajının içerisinde aşırı bir karamsarlık gizli. Bu durumdan olabildiğince hızlı bir şekilde kurtulman şart. Zira yüklemiş olduğun tasarım vasat değil. Müdahale edilmesi gereken bazı noktalar var o kadar.

Genel olarak bahsetmek istediğim bir kaç nokta daha var ama tasarımdan başlamak istiyorum. En son genel toparlamayı yapacağım.

Belirttiğine göre bu iş envato'da satılmak üzere yapılan bir iş olacak. Ona göre bakmak lazım. Şu anki karşılama alanı biraz ruhsuz ve kullanışsız görülüyor. 2010-2014 arası etkinliklerde buna benzer karşılama ekranları çok kullanıldı ve tüketildi. O yüzden daha derli toplu ve daha yenilikçi bir karşılama ekranına evriltmeni tavsiye ederim.

Nasıl olabilir? Öncelikle header'dan kalıcı şekilde kurtul. Uygun bir yere hamburger menü ekle ve bir yere sabitle. Geri kalan yere ise kullanıcıların ilk bakışta ulaşmak isteyeceği bilgileri yerleştir. Mesela: Buy ticket, speakers, schedule yeterlidir. Buy ticket'a ruh vermek amacıyla bilet gibi tasarlayabilirsin. Diğer olan 1-2 önemli detayları da klasik görünümünden çıkartıp bir tık daha büyük puntolarla yerleştirebilirsin. Header border çizgilerinden de mutlaka kurtul.

(Header border ile alakalı önemli bir bilgi. Çok önemli olmadıkça sağ, sol ve üste çizgi ekleme. Bu tasarım özelinde bahsediyorum. Tarayıcıyla bire bir yapışacağı için o çizgiler hata gibi görünecektir.)
Geliştirmek Gerekiyor
Artık bildiğin üzere her etkinliğin artık kendine özgü bir tasarmı var ve etkinlik şirketleri buna oldukça önem veriyor. Tasarım bu haliyle kullanılması pek uygun olur mu bilemiyorum ve sanmıyorum.

Daha kullanışlı bir karşılama alanı için şöyle bir örnek çok daha yararlı olur: (Yerleşim ve içerik konusunda kendi yorumlarını katman önemli)

- Slogan
- İki satırlık açıklama
- Call to action (Satın al, detayları gör vb. 1 ya da 2 tane yan yana olabilir. Eğer iki buton varsa biri mutlaka ghost button olmalı.)

Sayfanın sağ tarafında ise etkinliğe göre kişiselleştirilebilen parçalı görsel kullanım alanı bırakılmalı.

Benim sağ tarafta tasavvur ettiğim görsel aslında şu; etkinlik tasarımlarında artık içeriğin anlatımı önemseniyor. Bu doğrultuda da maskot ya da belirli bir grafik (3d de olabilir) kullanımı daha ön planda oluyor. Bu oluşturulacak olan alanda ihtiyacı karşılamış oluruz.

Eğer slider mantığında ilerlemek istersen yine aynı dizilimde konuşmacıları ön plana çıkartan bir tasarım belirleyebilirsin ve kullanıcılara bunu seçenek olarak sunabilirsin. İşe yarayacaktır. Envato'daki tasarımlarda en önemsenen özelliklerden biride zaten bu kullanım alanlarının çeşitliliği.
Geliştirmek Gerekiyor
Geri sayım alanı aslında tatlı duruyor. Ama biraz daha ruh katmak gerek. Bunun için geri sayım fontunu dijital fontlardan seçmek daha yararlı olabilir. Bu font ve renkler pek uygun değil. Burada marjin kararı sen vereceksin.

https://color.adobe.com/tr/search?q=event

Tasarımın tamamına daha uygun bir renk paleti seçip onunla ilerlemen daha iyi olacağı kanaatindeyim. Ayrıca temanın renklerinin değiştirilebiliyor olmasına da özen göstermeni öneririm.
Geliştirmek Gerekiyor
Arkaplanlardan kurtul ya da çeşitlendir. Nokta desenini çeşitlendirebilirsin. Sıkça kullandığın zigzag da fonda farklı ebatlarda kendine yer bulabilir. Tek tip yerleşim biraz çiğ durmuş.

Etkinlik hakkında genel bilginin verilmesi için yeterli içeriği sağlamıyor. Açıklama yazılarına boğulmaması gerekiyor elbette demek istediğim bu değil ama yeni bir mantıkla elden geçirilmesi gerekiyor.
Geliştirmek Gerekiyor
Etkinlikler için önemli olan konuşmacılar. Bu tasarımda 4 kullanıcı önceden görülüyor ve geri kalan gözden kaçabilme durumu var. Bu alan autoplay olduğunu da düşünsek yine gözden kaçan konuşmacılar olacak. Bu yüzden bu alanda da içeriği daha geniş gösterebilecek bir tasarım gerekiyor. Yenilenecek tasarım mantığına göre bu alanı tekrardan tasarlamanı rica edeceğim. Slider harici belki 12-15 kişi listelenip sonrasında "show more" ile bağlayabilirsin.

Ayrıca bir öneri, isimleri ayrı kutu yerine renk geçişiyle fotoğrafın üzerine yazdırabilirsin. Ya da daha da iyisi dekupe edilmiş fotoğrafları kullanırsan daha tatlı bir görünüm elde edebilirsin.
Geliştirmek Gerekiyor
Bu alan çalışır. Oldukça iyi görünüyor. Fakat içeriğin olduğu sağ blokta margin ile sol bloktan biraz ayırırsan sorun kalmayacaktır.

İçerikle alakalı da bazı düzenlemeler önereceğim.

Sol tarafta zaten günler yazılmış. Sağ tarafta en önemli içerik aslında program akışını gösteren saat dilimleri. Programın başladığı bittiği saati bir blok içerisinde daha büyük puntolarla göstermek daha yararlı ve estetik olacaktır.

Etkinliğin açıklaması bu bölümde 2 satır olmasının bir anlamı yok. O yüzden bu açıklamalar sadece tek satır olacak şekilde planlanmalı. Overflow üç nokta ile devam ederse tasarımın dengesini de bozmamış oluruz.

Program adı ve konuşmacının fontlarını da uygun bir hiyerarşiyle yerleştirebiliriz. Konuşmacının fotoğrafının yerleşimini de daha dengeli yapmalısın.

Son olarak Day 1'de kullandığın sarı arkaplan rengin üzerindeki saat çok belirgin değil. O yüzden yeni renk paletini uygularken bu tarz ayrıntılara da dikkat edersen daha iyi olacaktır.
Geliştirmek Gerekiyor
Arkaplan etkinliğe göre güncelleneceğini göz önüne alırsak herhangi bir sorun yok.

Sadece yazı, ikon ve rakamların tam ortalanması gerekiyor.

Mikrofon ikonu
sarı çizgi
25
speakers

bu ve diğer bloklar tam ortalı değil. Hata var gibi görünüyor.
Geliştirmek Gerekiyor
Container tasarımlarını tam ekran olarak yaparsan hem bakış boşlukları bırakıp kullanıcılara daha ferah bir his verebilirsin hem de içerikler sıkışık olmaz. Margin ya da padding boşluklarında korkusuz ol ama çok fazlada uçma. Tasarımın genelinde sıkışıklık göze çarpıyor.

Bu alanda bilet fiyatları var fakat 2018 etkinlik istatistikleri başlığı var. Diğer bölümlerde de benzer yanlış yazımları gördüm. Bunları düzenlersen daha çok satın alım eğilimi gerçekleşmesi olası olacaktır.

Personel isimli bilet kutucuğunda taşmalar ve boşluk hataları var. Burada kutu yanlışlıkla kaymış sanırım. Ama formunun düzenlenmesi yararlı olacaktır.

Renk paletini güncellediğinde buradaki boşlukları da bir gözden geçirirsen iyi olur.

Arkadaki yuvarlakları beğendim. Diğer alanlarda tekrarlarsan (farklı geometrik tasarımlar da olabilir) bir bütünlük sağlayabilirsin.
Geliştirmek Gerekiyor
Konferans hakkında içerik yukarıda da vardı. Burada tekrara girmiş gibi duruyor.

Testimonials bölümünde bir sıkıntı görünmüyor. Fotoğrafın sağda kullanılması tasarımın dengesine katkı sağlamış. Ama bu alan ne kadar efektif kullanılır, ne kadar gerçekçi olur o ayrı bir konu. Zira bu tarz etkinliklerde rastgele isimlerle yorumlar eklendiği ve kullanıcıların bunlara inanmadığı istatistiksel olarak kanıtlandı. Tabi bu seçeneği templatete sunuyor olman senin için artı olacaktır.
Geliştirmek Gerekiyor
Bu alanı genişletmen gerekiyor. Çünkü partnerlik/sponsorluk alanında logo savaşları var. Ana sponsor, gümüş sponsor, iletişim sponsoru, ulaşım sponsoru falan gibi farklı destek paketleri var. Bu doğrultuda logoların hiyerarşik konumlanması ve büyüklükleri çok önemli olacak. Kullanıcılar bu alanı daha kolay şekillendirebiliyor olmalı.
Geliştirmek Gerekiyor
Bu alanı alttaki fotoğraflar hariç footer'a bağlamak daha iyi olur. Bu alanda yazdığın içeriklerin büyüklüğünden ve sadeliğinden de korkma. Adres, maps ikonu ya da yönlendirme butonları gibi daha sade bir görünüm elde edebilirsin. Sol tarafta da aynı şekilde ufak dokunuşlar gerekiyor.

Fotoğraf galerisi fikri artık eskide kaldı. Belki içerik sayfalarında kullanmak yararlı olabilir ama anasayfada çok gerekli mi bilemiyorum. Bu alana zaten kullanıcılar standart fotoğraflar yüklemeyip eğri büğrü ve alakasız içerikler olacak. Bu şekilde daha da kötü duracaktır. Yerleşimini yukarıda tekrar gözden geçirebilirsin.
Onur S.
Event Template Tasarımı