Tasarımcıların Mutlaka İzlemesi Gereken 7 Belgesel Film
Farklı Bakış Açıları

Tasarımcıların Mutlaka İzlemesi Gereken 7 Belgesel Film

Hakan Ertan
Hakan Ertan
6 Şubat 2021 3 dk. okuma

Sanırım hepimiz şunu biliyoruz, en güçlü ilham kaynağı başka insanların yaşamlarına tanık olmak ve onların yaratım süreçlerini gözlemlemek. Peki ya sahaya inecek zamanınız ve en önemlisi fırsatınız olmazsa ne olacak? Bu gibi durumlarda belgeseller en büyük yardımcılar halini alıyor.

Belgeseller öğretmek ve ilham verme bakımından insanlar üzerinde derin etkiler yaratabiliyor. Tasarımcılar olarak, kendimizi her zaman geliştirmek ve ilham verici vizyonlar sunmak zorunda olduğumuz bir endüstrisinde varolmaya çalışıyoruz.

Tasarım, tipografi, illüstrasyon, yaratıcılık ve reklamcılık gibi konularda ilham verici ve gelişim sürecinize katkı sağlayacak 7 belgesel film önerisi hazırladım.

Helvetica

Dünyanın en çok kullanılan ve popüler yazı karakteri Helvetica hakkında harika bir belgesel. Gary Hustwit’in yönettiği film, Helvetica’nın geçmişi, yaygınlığının nedenleri ve evrensel ölçekteki çekiciliğini anlatıyor. Film ayrıca tipografinin ve grafik tasarımın kültürümüzü nasıl etkilediğini de inceliyor.

Art & Copy

Just do it,” “Think different,” ve “Got Milk?” bir çoğunuzun bildiği, neredeyse gezegendeki en ünlü reklam kampanyaları. Amerika’daki reklam endüstrisi ve bu kampanyaların arkasındaki yaratıcıların nerden ilham aldıkları ve bu kampanyaları nasıl yönettiklerini anlatan, reklam, sanat ve insan psikolojisi hakkında kaçırılmaması gereken bir örnek.

Abstract: The Art of Design

Hemen hemen her büyük tasarım kategorisine odaklanan Abstract, özellikle web ve grafik tasarımla ilgilenenlere yüksek sesli bir önerimdir. Paula Scher bana her zaman ilham vermiş bir grafik sanatçısı, sadece onun bu belgeselde olması bile izlemem için geçerli bir neden.

PressPausePlay

PressPausePlay dijital teknolojilerin demokratikleştirilmesi sanatçılara ve kreatiflere sınırsız özgürlüğün yanında yeni sorunlar — challenges — getirdiğinden bahsediyor. Moby, Sean Parker, Lena Dunham, Robyn gibi çağımızın her türden önemli sanatçısıyla röportaj yaparak, adete tüm yaratıcıları harekete geçmeleri için itici güç niteliğinde harika bir belgesel.

Design & Thinking

Design and Thinking, yaratıcı zihinlerin ve iş dünyası profesyonellerin sosyal değişim yaratmak için nasıl işbirliği içinde ve stratejik çalışabileceğini yani iş ve tasarım arasındaki ilişkiyi inceleyen harika bir belgesel.

Teaching to See

Teaching to See, grafik tasarım, tipografi, kompozisyon, form ve görsel sanatlar konularında görme, analiz etme ve uygulama ile ilgili çeşitli konuları ve ilkeleri öğretmeyi amaçlayan derinlikli bir deneme.

Waste Land

Sanat etrafında çerçevelenmiş sosyal bir belgesel. Brezilyalı sanatçı Vik Muniz, dünyanın en büyük çöp depolama sahasında birkaç yıl geçirip, işi çöp toplamak olan insanlarla sanat nasıl yapılır hepimize en etkili bir biçimde gösteriyor. Hiç önemsemediğimiz objelerin nasılda anlamlı ve harika birer sanat eserine dönüşebileceğini anlatan ve benim sanata bakışımı değiştiren harika ötesi bir örnek.