Akif U.
28 Ocak 2021 01:55 Tarihinde gönderildi

PROJE HAKKINDA

Merhaba,

Üzerinde çalıştığım proje https://www.dentacenter.com.tr/
web sitesinin arayüz tasarımları.

Anasayfada tasarımında müşterinin talepleri;

Ana Sayfaya “1990 Dan Beri” bir slogan yapılacak.

We Care Your Smile - Gülüşünüzü Önemsiyoruz Slogan Olabilir.

Türkçe - İngilizce - Arapça - İbranice olmak üzere dört dil seçeneği olacak.

Yine anasayfaya güzel bir türkiye haritası koyabiliriz ve bunun üzerine pinlemeler ile klinik-lerimizin İsimlerini yazabiliriz. Her birine basıldığında klinik sayfalarına geçiş olabilir.

Anasayfada bizi sosyal medyada takip edin kısmı olabilir ve sosyal medya bilgileri sağ alt Kısımda yer alacak.

İnternet sitesi bilgisayar ve telefondan girişlere uyumlu olacak.

Anasayfada İmplanta / Zirkonyum ve Laminate vurgu yapılacak. İmplant görseli kullacak. Giren kişiler bu kliniklerde implant yapıldığı bilgisine sahip olacak bir tasarım olacak.

Slider olacak.

Video oynayan alan olacak.

DESTEK TALEBİ

Firmanın istekleri doğrultusunda hazırladığım anasayfa tasarımını sizin değerli yorumlarınıza sunmak istiyorum.

http://adobe.ly/3iUpqx9

Eray Karayel
28 Ocak 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Akif Selam,

Yorum yapmadan önce senin kişisel arkaplanını bilmem iyi olurdu. Yani ilgi alanın nedir, profesyonel olarak hangi alandasın ve varmaya çalıştığın nokta neresi? Bunları bildikten sonra ona göre yorum yapmak yararlı olacaktır.

Bir başka husus, brief'te birden çok uzmanlık alanını ilgilendiren detaylar var. Beni ilgilendiren kısımlara yönelik yorumlarımı yapıyor olacağım.

Genel anlamda tasarımı ele alacak olursak renkler ve içerik standart bir dişçi sitesi olduğunu gösteriyor. Bu kötü anlamda kullanılmış bir şey değil. Klişeler her zaman çalışır. Ayrıca bazı sektörlerde bazı tasarım anlayışının dışına çıkmak yararlı da olmuyor.

Eline sağlık oldukça başarılı bir çalışma olarak görülüyor. Tasarım genelinde söyleyecek çok az şey var.

1- Slider'ın atındaki 3 tedavi yönteminin görünümleri eğer ilki hover görünüm ise herhangi bir sorun yok.

2- "Daha sağlıklı dişler ile yaşam kalitenizi iyileştiriyoruz." sloganının amaca uygun yerleştirildiğinden emin olamadım. Silik kullanılmasını aslında sevdim, ama kullanıcılara ne kadar dokunur o konuda pek emin olamadım. Bu sloganı daha klişe bir metodla yerleştirmek vurucu olabilir.

3- 3 farklı mavi ton kullanılmış. Renk dengesi açısından bakıldığında bu durum biraz göz yoruyor. Türkiye haritasının altındaki randevu bölümüde box shadow kullanımı nedeniyle mavi renk tonlarını algısal olarak çeşitlendirmiş oluyoruz ve bu biraz kafa karıştırıyor. Aynı alandaki inputlara :focus tasarımları yapılarak sorunu kalıcı olarak çözebiliriz gibi duruyor. Yani input aktifken koyu mavi, değilken sağdaki açık mavi tonlarında olması daha doğru olur.

4- Türkiye haritasının tarzını beğendim. Fakat sola doğru taşmasındaki amacı anlayamadım. Bu durum bir şeylerin ters gittiği hissini veriyor. Pozisyonu konusunda farklı bir yaklaşım izlemek gerekiyor.

5- Hakkımızda bloğunu da beğendim. Youtube linkine tıklandığında bir transition geçişi öngörebiliyorum.

6- Girişte ister istemez stock fotoğrafı kullanman gerekmiş anlayabiliyorum ama büyük bir poliklinik grubu için markaya yönelik yatırımların da yapılması gerektiği görüşündeyim. Bu doğrultuda marka kimliğine yönelik çalışmalar gerçekleştirip bu alana da malzeme üretmek yararlı olacaktır. Eğer sıcak bakarlarsa oluşturulacak bu marka kimliğiyle beraber tasarımın da elden geçirmek gerekecek ama bu seninle alakalı kısım olmadığı için atlıyorum.

Şimdilik bu şekilde dostum. Ufak güncellemelerle bir revize görebilirsek ona göre daha net ilerleyebiliriz.

Genel anlamda brief'e göre oldukça başarılı olduğunu tekrar etmek isterim.

Sevgiler.

Akif U.
29 Ocak 2021
Versiyon 2 Yüklendi
Durum Güncellendi Yorum Gerekiyor

MESAJ

Eray hocam merhaba,

Eleştirileriniz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Açıkcası ben bu kadar üzerinde düşünüp çalışmadım. Vakit ayırdığınız için gerçekten müteşekkirim.

Yorumlarınıza istinaden şunları söyleyebilirim.

Öncelikle haklısınız firma büyük ama verilen iş biraz piyasa işi ve ben üçüncü yüklenici gibi bişeyim bu projede, firma ile bir iletişim yok.

Renkler konusu benide rahatsız ediyordu, kurumsal logolarının renklerine ısınamayıp kedim bir palet oluşturma peşine düştüm.

Kendi fotoğrafları gerçekten çok kötü ve hastalarının, çalışanlarının fotoğraflarını göstermek istemiyorlar. Haliyle geriye zevksiz mobilya fotoğrafları kalıyor elimde.

Yazılar ve sloganları tasarımda tipografiyi sağlayabilmek için biraz kendim uydurdum umuyorum bir metin yazarıyla çalışırlar.

Üçlü tedaviler alanında implant için evet hover olarak mini bir farklılık yapmak istemiştim kaldırdım.

Yorumlarınız doğrultusunda hazırladığım yeni çalışmayı da değerlendirirseniz çok mutlu olurum.

Saygılarımla,

Eray Karayel
30 Ocak 2021
Durum Güncellendi Onaylandı

USTANIN YORUMU

Bu tarz kurumsal projelerde markanın renkleri dışında çalışmak çok büyük bir kumar açıkçası. Eğer marka kimliği renkli, farklı, enerjik, aykırı gibi marjinalliğe uygun yapıda değilse bu sulara çok girmeye gerek yok. Marka personası incelenmeli ama bu örnekte marka için bir standart belirlenmemiş, her şey tasarımcıya bırakılmış gibi duruyor. O yüzden bu seninle alakalı olmaktan çıkıyor.

Diğer taraftan markayla diretk iletişimde olamamak çok büyük bir yanlış. "Müşteri çalmak" korkusuyla maalesef aracı olan şirket ya da kişilerin böyle bir iletişimsizliği göze alması korkunç. Neden başka bir şeyse bile korkunç. Zira tasarımı sen yapıyorsun ve markayla alakalı bildiğin tek şey 3-5 paragraflık bir yazı. Bu durumda ortaya daha orijinal bir şeyin çıkması mümkün değil. Tekrar söylüyorum bu seninle değil sektörle alakalı bir eleştiri.

Diş kliniklerinin fotoğraf konusunda çok büyük sıkıntıları var evet. Bu da sektörel bir sorun. Edindikleri fotoğraflar genellikle iç gıdıklayan ve tiksinti uyandıran medyalar oluyor. Kişinin yüzünü kullanmaları yasak. Diğer yandan ağızın içi zaten tek başına bile estetik bir şey değil. Daha önceki deneyimlerinden bir tanesinde bir klinik için toplantı yaptığımızda şirketin tanıtım filminin karşılama ekranında olmasını istemişlerdi. Filmi izlediğimde müthiş bir kusma hissi duydum ki tanıtım filmini betimlemek bile istemiyorum.

Bu tarz durumlarda markaya manipülasyon yapmak şart. Bana ne bunu istediler ve böyle oldu demek kendinize yapacağınız en büyük hakaret oluyor ve altına imza atamıyorsunuz.

Tasarıma gelecek olursak çok daha akıcı ve göz yormayan bir hâl almış görünüyor. Sadece "Randevu Alın" ve Çağrı Merkezimiz" başlıklarına ikon eklersek oradaki yazı yoğunluğunu da ortadan bir tık kaldırmış oluruz. Hakkımızda bloğundaki dişçi sandalyesi ikonu da aşırı silik kalmış. Opaklığı "27"nin arkasındaki grafiğin opaklığı kadar yaparsak tam olur diye düşünüyorum. Onun haricinde marka tarafından nasıl bir revize gelir bilemeyiz ama genel tasarım mantığında incelediğimizde oldukça başarılı ve müşteri isteğini karşıladığını düşünüyorum.

Bu yazdığım minik güncellemeler için geliştirme gerekiyor demeden onaylayacağım.

Güzel yaklaşımların var, eline sağlık. Yeni projeleri bekliyorum. :)

Proje Adı Denta Center Web Sitesi Tasarımı
Son Durum Onaylandı
V1 V2
Akif U.
Denta Center Web Sitesi Tasarımı