Görkem Y.
3 Mart 2021 21:47 Tarihinde gönderildi

PROJE HAKKINDA

Merhaba Atilla Bey, bu sefer biraz daha projedeki sorun odaklı size danışmak istiyorum, destek talebinde sorunu bırakacağım ama önce kısaca projeden bahsediyim, Avusturya'da butik denebilecek bir baby spa markası için bir branding tasarımı yapıyorum, sektör biraz bebeklerin getirdiği samimiyet ve biraz da spanın getirdiği saflık ile dengeyi sağlamam gerektiğine inandığım bir sektör ama bunu tam yapabildim mi emin olamadım açıkcası. Proje özelinde ve sonraki projelerde bunu daha rahat çözebilmem adına genel olarak verdiğiniz feedbackleri sabırsızlıkla bekliyorum, değerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

DESTEK TALEBİ

1- Logoda kullandığım font ‘rounded’ olduğu için ve bebek, mutluluk, rahatlama ve sağlık bu işin bir parçası olduğu için fontu bebeklerden uzaklaştığım ve ebebeyinlerine odaklandığım kısımlarda sade bir sans serif font ile kombine etmeye çalıştım, biraz da ciddiyeti korumak adına. Ama logodaki rounded font ile dijital ortamlarda kullandığım font farklı olduğu için kafa karıştırıcı olabiliyor. Genelde büyük marka ajansları serif ile sans serifi kombine ediyor mesela Pentagram gibi. Ama burda olay rounded font ile sans serif font arasında geçiyor ve pek örnek göremedim. Burada nasıl bir yol izlemeli miyim? Tek fonta mı düşmeliyim logodaki rounded font gibi, yoksa çift fonta devam mı etmeliyim rounded ve sans serif kombinasyonu ile?

2- Renklerde şu anda dalgaları ve suyu temsil etmesi adına açık mavi tonları ve bazı noktalarda kontrast yaratmak adına biraz daha koyu mavi tonlarını kullandım ama bu renklerin müşteriler adına iki farklı dezavantajı olabilir. Mavi olmasından dolayı erkek bebeklere çok daha hitap ediyor iken, kız bebeklere çok hitap etmiyor marka ve müşterinin kafasını karıştırabileceğini düşünüyorum. Renk konusunda nasıl bir yol izleyebilirim?

Can Dağlı
5 Mart 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Selam Görkem, öncelikle projendeki titizlik bakımında tebrik ederim. Bence işin büyük bir kısmını çözmüşsün zaten.

Diğer taraftan genellikle branding çalışmalarında logo ve amblemi ayrı iletişim dilindeki yazı tipini ayrı tutmayı tercih ederiz. Çünkü display fontlardan oluşan logolardan mecburen ikinci bir alternatif iletişim fontu kullanmamız gerekebiliyor. O sebeple bence rounded bir logoya sans Serif kullanmak gayet doğru bir yaklaşım. Sonucunda bebek markası olsa da iletişim yaptığın kişiler bebeğin ebeveyni ailesi yani yetişkinlikler. Kısaca tercihinde doğru bir yerdesin.

Renk konusundaki Feedbackim ise; bence mavi spa konsepti dolayısıyla uyumlu olmakla birlikte dediğin gibi dişil bir tonlamada fazla eril kaçabiliyor. Bu bakımdan bence somon pembesi gibi bir renk ile hem daha enerjik bir kontrast yaratabilirsin hem de görmek istediğimiz dişil yaklaşımı gösterebilirsin. Çok pembe olmadığı sürece ten rengi gibi bir uyumda yaratabilirsin. Müşterine anlatırken bebek teni ile suyun uyumu da diyebilirsin =) Toz pembe renklerde uyumlu olabilir ama çok pembe bir renk tasarımın yalınlığını ve fikri bozabilir. Sana tavsiyem %60 Mavi -%40 somon pembe gibi bir dengeye yönelmen olacaktır.

Görkem Y.
5 Mart 2021
Durum Güncellendi Yorum Gerekiyor

MESAJ

Öncelikle tekrardan değerli vaktinizi ayırıp görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Doğru yolda olduğumu bir ustadan duymak çok rahatlattı ve müşteriye bu fikri geçirmemde gerekli özgüveni verdi diye hissediyorum. Renk konusunda hiç aklıma gelmeyen bir bakış açısı kattınız ve tasarım tadını çok güzel etkileyeceğine inanıyorum.

Proje Adı mira baby spa x Branding Design
Son Durum Yorum Gerekiyor
V1
Görkem Y.
mira baby spa x Branding Design