Samet S.
23 Ocak 2021 23:16 Tarihinde gönderildi

PROJE HAKKINDA

Neumorphism tekniğini yeni öğrendim sayılır ve bu tekniği kullanarak bir ödeme ekranı geliştirdim.

DESTEK TALEBİ

Hocam Merhaba,
UI/UX te uzmanlık alanınız olduğuna göre, projemi yorumlamanızı rica ediyorum :) Ben çok keyif alarak yaptım ve beğendimde ama bir uzmanın bakış açısı çok önemli benim içim.

Eray Karayel
24 Ocak 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Selam Samet,

Tasarımı bir kaç farklı açıdan yorumlayacağım;

Öncelikle neumorphism uygulama konusunda başarılı bir örnek gibi duruyor. Fakat tasarımlarda iki kol var bunu unutmamak lazım. Birincisi matematiksel ayak. Bu ayakta nesnelerin oranları, boyutları, kalınlıkları gibi insanların (kullanıcıların) gözüne hoş görünebilmesi için belli başlı standartları uyguluyoruz. Bu standartlar tasarımdan tasarıma değişiklik gösterir elbet, fakat temel bir düzleme dayalıdır. İkinci ayak sanatsal kısmı olarak ele alabiliriz. Bu ayakta ise renkleri, renklerin birbirine uyumu, estetiği, mesajı istendiği gibi vermesi gibi özetleyebiliriz. Bu aşamada hem öznel hem bütünsel olarak tasarıma bakmak gerekiyor.

Evet, neumorphism açısından doğru bir yol izlenmiş ama ikinci kısımda eksiklikler var.

Tasarımın geneline baktığımda genel bir hata ekranı görüyor gibi oldum. Bunun nedeni kullanılan renkler. Netlik yok, rengimiz soğuk bir renk ve bende boğulma hissi yarattı. (bu şahsi yaklaşım) Renk paletini değiştirmen şart.

Radikal bir yönlendirme yapmam gerekirse sayfayı baştan ele alman gerekecek. Daha soft, beyaza ya da krem rengine yönelmeni tavsiye ederim. Ya da dark mode kafasında ilerlemek istersen kırık siyah fonda kullanıp üzerindeki içerikleri zıt bir renk ya da trendlerden ilerlemek istersen pastel renklerden bir ya da iki uyumlu ton seçerek kullanabilirsin. Bunu mutlaka görmek isterim.

Diğer taraftan üstteki progress bar yöntemi kullanıcıları yanıltabilecek ve bir öncekine ya da sonrasına istedikleri gibi geçebilecekleri algısını yaratan yapıda. Artık mümkün olduğunca bu şekilde kullanım yapmıyoruz. (kişisel) Bunun yerine yine tasarım mantalitesinden uzaklaşmadan 1 ----- 2 ----- 3 şeklinde tasarlayıp o adımların altında açıklamasını yazabilirsin. Ya da numaralandırmak yerine daha da iyisi uygun ikonlarla destekleyebilirsin. Alan senin, atış serbest... O yüzden kendini kısıtlama.

Kredi kartı bölümünden devam edeyim. Font ve oranlar güzel görünüyor. Yenileyeceğin renk paletine uygun hâle getirebilirsen sorun kalmaz. Kredi kartının arkasındaki cvv kod alanı şu anki görünümü itibariyle direkt ilgi çekiyor. (bu yanlış). Eğer kullanım açısından focus hâldeyken bu şekilde olacağı düşünülürse belki bir nebze kabul edilebilir ama bu bölümü de aynı şekilde yeni palete uygun hâle getir mutlaka. Çok önemli değil ama kartın arkasında 16 haneli kredi kartı numarası tekrar edilmez. Sadece gözüme çarptığı için söylemek istedim.

Geri kalan bilgi giriş alanlarında bir sorun yok gibi. Bu alana renkleri güncelledikten sonra tekrar bakalım.

(3d secure seçeneği eğer tercih edilmesi zorunlu değilse radio buton değil checkbox olursa daha iyi olur.)

Eline sağlık güncellemelerini merakla bekliyorum.

Sevgiler.

Samet S.
24 Ocak 2021
Durum Güncellendi Yorum Gerekiyor

MESAJ

Eray Hocam,

İlginiz ve zaman ayırıp detaylı bir yorum yaptınız için çok mutluyum. Çok çok teşekkür ediyorum.
Sayenizde eksikliklerin ve yanlışların farkına varıp, yeniden düzenlemenin heyecanını yaşıyorum.
Bir ustanın projemi geliştirmeme yardımcı olmasının sevincini ve heyecanını yaşıyorum. Çok teşekkür ederim.
En kısa zamanda güncelleyip desteğinize sunacağım.

Ellerinize sağlık..

Proje Adı Payment Screen
Son Durum Yorum Gerekiyor
V1
Samet S.
Payment Screen