Can U.
10 Haziran 2021 00:25 Tarihinde gönderildi

PROJE HAKKINDA

Merhabalar, öncelikle 16 yaşında bir lise öğrencisiyim. Bununla beraber 3-4 yıldır ufak çaplı da olsa grafik tasarımla ilgilenmekteyim. Son bir yılda büyük ilerlemeler kaydettiğimi düşünüyorum. Daha öncesinde Photoshop ve Illustrator kullanarak sosyal medya tasarımları yapmaktaydım. Dolayısıyla sektörü uzaktan da olsa takip ediyorum. İnanılmaz işler yapan tasarımcılara özenmekten kendimi alıkoyamıyorum. Onlardan ilham alarak bu konuda kendimi geliştirmek için kolları sıvadım ve daha önce hiç tecrübemin olmadığı bir alana -arayüz tasarımına- kaydım. Figma'daki araçları bir miktar öğrendim, bu zamana kadar edindiğim tasarım bilgimle de ilk arayüz tasarımımı yaptım. Süreç benim için oldukça keyifli geçti, neredeyse hiç sıkılmadım. Umarım bu tutku devam eder.

DESTEK TALEBİ

Beni çok memnun eden bir tasarım olmasa da idare ettiği kanısındayım. Aklımda tüm sayfaları tasarlamak vardı fakat şu hali için geri bildirimlerinizi merak ediyorum. En zorlandığım kısım renk kullanımı oldu. Tipografi konusunda bir şeyler becerebildiğimi düşünsem de kendimi renk konusunda epey zayıf hissediyorum. Mevcut tasarım hakkındaki genel düşünceleriniz nelerdir? Ne gibi değişiklikler yapabilirim? Büyük hataların dışında gözünüze takılan ufak hataları da duymak isterim. İlk tasarımım diye eleştirilerinizi sakınmayın lütfen. Şimdiden teşekkürler ^^

Eray Karayel
12 Haziran 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Selam can.

Öncelikle çaban için seni tebrik ederim. Bizim alan birden fazla yetkinliği bir arada kullanabilmeyi ve çoğunlukla stres yönetimini de gerektiriyor. Stres yönetimi kısmı kendime not :)

Şu anda gördüğüm 3 sayfa yorum yapmak için çok yetersiz. Yorum yaparken ya da tasarım yaparken sektörü ve diğer dinamikleri de bilmek gerekiyor.

Uygulamanın kullanımını, amacını ve anlamını anlamakta açıkçası biraz zorlandım. Başardığımı da sanmıyorum.

Mindfulness, üzerinde çalıştığım ve detaylı bilgi sahibi olduğum bir alan. Mockup üzerindeki bilgilerle bile olsa ve sayfalar hazır olmasa bile mesaj vermek oldukça önemli. Uygulama ile ne yapabilirim, nelere etki eder, kimlere yönelik vb. bir sürü soru işaretim var. Hayali bir uygulama tasarımı da olsa hedef kitlenin görselleri gördüğünde şak diye anlaması gerekiyor. Keza kullanıcı deneyimi dediğimiz olayda da tasarımı öyle bir amaca yönelik tasarlamak gerekiyor ki hiç bilmeyen bir kişi bile çok rahat bir şekilde istediği şeye ulaşmalı ve sürprizle karşılaşmamalı.

Alttaki üç ekran görüntüsü sırasıyla amaç konusunda soru işaretlerimi belirteyim.

1- Bu bir podcast mi? Motivasyon hikayesi mi? Telkinli meditasyon müziği mi? Ben bu ekrana nereden ulaşacağım?

2- Ana sayfa olarak düşündüğüm bölümde focus diye bir alan var. Oraya dokunduğumda direkt 1. sayfa mı çıkıyor? Tek bir hikaye mi var yoksa her seferinde rastgele bir içerik mi çıkıyor? Üstteki uyku için ya da stres için bölümlerde nasıl içerikler var?

3- Karar sayfası nedir? Kullanıcı olarak ben kendime mi notlar alıyorum yoksa uygulama mı bana kararları verdirtiyor? Bu alan tam olarak nasıl çalışacak?

Şimdi bunlar biraz anlamsız gelebilir belki. Tasarım sordum bunları ne alaka soruyorsun diye düşünebilirsin. :) Ama yukarıda belirttiğim gibi bizler tasarım yaparken ilk amacımız kullanıcıya mesaj vermek. Kullanıcıya mesaj vermeyen bir tasarım başarılı değildir. Anlamını tam olarak kavrayamadan yüzeysel şekilde şurası şöyle burası böyle demek sana saygısızlık olacaktır. Bu nedenden eğer projeyi geliştirip buradan güncellersen tasarımla alakalı çok daha derinlemesine konuşabiliriz.

Tüm bunlardan bağımsız olarak bir kaç önerim olacak tabi tasarımla alakalı.

1- Renk paletini sektöre göre seç ve hayali de olsa bir marka logon mutlaka olsun. Onu uygun yerlerde kullan. Logo seni tasarım yaparken çok farklı noktalara götürerek olumlu anlamda etkileyecektir. Her yerde logo kullanmak ayrıca iticidir. Bunu da aklından çıkartma.

2- Genel anlamda eleman hiyerarşisini çok güzel oturtmuşsun. İlk örneklerde genelde anlam bakımından bağımlı olmayan elemanları bir arada sıkıştırmak eğilimi görülür. Sen bu anlamda içeriğe ve temel tasarım kurallarına bağlı kalmışsın.

3- Kullandığın ana mavi ton, uygulamanın amacına çok uygun. Çeşitli araştırmalarda ortak olarak gösterilen sakinleştirici tonu yakalamış görünüyorsun. Bunu bilerek mi yaptın bilmiyorum ama tam yerinde olmuş.

4- Ana sayfada "Hello, Can" yzan alanın arkasındaki daire fonda olmasına rağmen aşırı ön plana çıkarak dikkat çekmiş. Fonda kullandığımız desenler bu tasarım mantığında ince dokunuşlar olarak görünmesi yararlı olacaktır. Yani bu daireyi %10-15'lerde şeffaf yaparsan daha yararlı olacakır.

Eray Karayel
12 Haziran 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

5- En üstte status bar olarak tabir ettiğimiz bölüm (saat, pil, wifi vb.) fonun tek renk olması gereken bir alan. Yani orayı satır olarak kabul edersek fonda demin bahsettiğim daire o alanda tamamlanmayacaktır. Mockup'ta güzel görünsün diye böyle gösterilebilir ama hayata geçtiğinde bu bir sorun olabilir. Yakın zamanda bu konuda bir sorun yaşadık. Ya da biz orayı transparan olarak kullanmayı beceremedik. İkisinden biri. :)

6- Elemanlar arası boşluklara oldukça dikkat etmen gerek. Anasayfa'da featured, sleep vb. olan satırın alt boşluğu ile calm focus vb. olan satırın altındaki boşlukla ilişkili olmalı. Daireyi şeffaflaştırdığında zaten daha dikkat çekecektir.

7- Eleman hiyerarşisinde ve kullanıcı deneyiminde en önemli konu; kullanıcının ilk nereyi görmesini istediğimizin belirlenmesi. Bu bağlamda renkler çok önemli. Renk paletini uyumlu seçmen çok önemli. color.adobe'dan örnek paletlere bakabilirsin. Aynı zamanda yazı/arkaplan kontrast ayarını da ilerleyen sayfalarda kontrol etmen gerekecektir. 3. sayfa ve anasayfadaki yazıların baskınlığı aynı değil. Aynı olmak zorunda değil elbet ama bütünlük açısından bağlantılı olmalı. Anasayfa'nın en altındaki "senin için tavsiye edilen" yumuşatılmış karelerin içerisindeki içerikleri bu bağlamda tasarımın bütününe dahil edecek şekilde kullanabilirsin.

8- 1 ve 3. sayfalarda drag down kullanmışsın. Yani sayfayı aşağı kaydırınca bir önceki ya da belirlenen sayfaya gitmeli. Drag down kullanımı tam sayfa içerik için değildir. Bu şekilde de kullanılabilir kesinlikle tatlı duruyor ama bilgi amacıyla bu konuyu araştırmanı öneririm.

Umarım faydalı olabilmişimdir. Projeyi detaylandırıp portfolyona eklemeni dilerim.

Geliştirme sürecinde de destek istersen memnuniyetle ilerleyebiliriz.
Sevgiler. :)

Proje Adı Meditation & Mindfulness App
Son Durum Geliştirmek Gerekiyor
V1
Can U.
Meditation & Mindfulness App