Emirhan U.
16 Şubat 2021 12:52 Tarihinde gönderildi

PROJE HAKKINDA

İyi günler,
Ben Emirhan, 15 yaşındayım. Yaklaşık 4 yıldır grafik tassarımla uğraşıyordum ama bu yıllarda çok yoğun olarak uğraşmadım. Son 6 aydır ise daha yoğun olarak tasarımla ilgileniyordum ve son zamanlarda UI-/ veya Visual Design alanına olan ilgimi keşfettim ve kendimi geliştirmeye başladım. Bunun dışında illüstrasyon yapmayı, veya ikon çizmeyi vs. de seviyorum ve hazır tasarım öğeleri kullanmıyorum.

DESTEK TALEBİ

Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığım "Glassmorphism" trendini ikonlarda uyguladığım, 3. çalışmamı ise sizinle paylaşmak ve fikrinizi almak istedim. Daily UI adı ile her gün farklı bir alanda UI tasarımı hazırlamayı ve bu şekilde kendimi geliştirmeyi düşünüyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Eray Karayel
17 Şubat 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Selam Emirhan,

Öncelikle eline sağlık. Diğer yaşıtlarına bakacak olursak bu alanda çalışmış ve kendini geliştirmiş olduğunu görebiliyorum. Kendini geliştirme konusundaki içsel motivasyonunu da hissediyorum. Aynen devam. :)

Yapmış olduğun tasarıma bir kaç farklı noktadan bakmak gerek.

1- İlk gözüme çarpan detay: Dark temada kontrast oranı aşırı yüksek. Bu durum belki istenilerek oluşturulmuş olabilir ama son kullanıcıda etkisi pek olumlu olmayacaktır. En basiti sol üstteki geri butonu kaybolmuş. Kullanıcı bu sayfadan geri gidebilecektir evet ama tasarımda bunu kullanıcıyı zorlamadan sunmak gerekiyor. Bazı durumlarda kullanıcının geri çıkmasını göz ardı etmesini sağlamaya da çalışabiliriz, ama özellikle ödeme sayfası gibi kullanıcıların aşırı hassas olduğu ekranlarda çok daha özgür, çok daha isteğine uygun olması yararlı olacaktır.

Aynı madde üzerinden gidersek özetle plan ve metod kısımlarındaki renk kontrastı özellikle göz yoruyor. Dark modun renk skalasını baştan tasarlaman yararlı olacaktır.

2- Glass morphism konusu. Açıkçası tasarımın hiç bir yerinde bu tasarım trendi göze çarpmıyor. Yani bu hâliyle işin glassmorphism akımına uygun ya da standartlara uygun olduğunu söyleyemem.

Neden?

Bu gibi tasarımlarda fonda ya renk geçişi ya ışık hüzmesi ya da objelerin önünde ve arkasında belirgin bazı şekillerin olması gerekiyor. En olmadı fonda bir fotoğraf ya da desen...

Bunun amacı ne?

O oluşturulan cam hissini vermek. Sabit bir renge sahip fonlarda bu hissin anlaşılması mümkün değil. Mevcut rengi picker ile seçip uygularsak yine aynı görünümü elde etmiş olacağız çünkü.

Bu konuda hem light hem de dark mod için güncelleme rica ediyorum.

3- Genel tasarıma bakacak olursak birinci maddede söylediğim özellikle ödeme yöntemlerinin olduğu alanda mümkün olduğunca sade tasarımları tercih etmemiz gerektiğini bir kenara koyalım. Bu madde güncelleme gerektiren bir madde değil, tamamen kişisel görüşümü yansıtıyor. Bu tasarım inanılmaz derecede ios kokuyor. Evet, zaten ios için bir mockup yapmışsın bu bir sorun değil ama kendi tasarım çizgini oluşturmaya doğru evrilmen gerekiyor. 15 yaşında biri olarak gitmeye çalışacağın yer kendi tasarım çizgini bulmak olmalı. Ayrıca bunun bir uygulama olduğunu da varsayarsak o uygulamanın da kendi çizgisi olması gerekiyor. Bu hususta gerek ios gerek material design ya da farklı platformların ui kitinden daha bağımsız dokunuşlara ihtiyacın var. Bu konunun da zaman içerisinde gelişip oturacağına eminim.

Her değerlendirmeden sonra mutlaka söyleme gereği hissediyorum. Bu yazdıklarımın hiçbiri kötü ya da saldırı değil. Kesinlikle eksiklerini gösterip sana daha çok şey katma amaçlı. En başta da söylediğim gibi yaşıtlarının çok büyük bir kısmı kendisine yatırım yapmazken sen 11 yaşından beri kendine ısrarla yatırım yapmışsın ve yeteneğini geliştiriyorsun. Bu çok ama çok değerli bir şey. Belli ki belli bir süre sonra seni çok daha farklı yerlerde göreceğiz. :)))

Güncellemelerini bekliyorum.

Sevgiler.

Proje Adı Checkout Page
Son Durum Geliştirmek Gerekiyor
V1
Emirhan U.
Checkout Page