Bora Ş.
13 Nisan 2021 20:20 Tarihinde gönderildi

PROJE HAKKINDA

Yaşam alanları tasarımı ve mimari dikeyinde bir sosyal platform

DESTEK TALEBİ

Merhaba Eray Bey, benim ilk arayüz tasarımım dolayısıyla acemi denebilecek bariz hatalar yaptığımı gördük yazılımcı arkadaşımla birlikte. Ürünün geliştirmesine başladık ve yapılması gereken değişiklikler olduğunu testlerini yaparken çok net fark ettik. Boşluk kullanımı, fontlar, bilgi mimarisi, gölgeler ve kartlar ile alakalı yorumlarınızı duymak bana çok büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca başta da dediğim gibi ilk defa arayüz tasarlıyorum genel ui standartlarına uymayan uygulamalarım da olabilir. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Eray Karayel
14 Nisan 2021
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Selam Bora. Kusura bakma biraz geç yazıyorum normalde çok daha hızlı dönüş yapıyorum ama yoğunluğa denk geldi.

Öncelikle iki farklı açıdan çalışmanı ele alacağım. Birincisi tasarım ikincisi projenin anlattığın kadarıyla kendisi yönünden.

1- Karşılama sayfası çok sıkışık. Animasyonun var, yazı var. Bu alanda ferahlık gerekiyor. 4 bilgiyi aynı anda vermek yerine kaydırılabilir bir tasarımla kullanıcıyı yormadan bam bam vermek lazım. Hem sadelik hemde mesajın netliği bu şekilde ya da benzer bir alternatifle sağlanabilir. Yine bu alan için fonda kullandığın şeffaf beyaz alanı daha saflaştırırsan iyi olur. Transparan bir içerik arkada olduğunda kullanıcılar "bunu boşver" düşüncesiyle hemen atlamaya basabilirler. Ayrıca bu sayfada yine "atla" butonu olması kullanıcılar tarafından önemli olan bir başka konu...

2- Giriş yapılmamış içerikte ilk kullanıcıyı yoracak çok fazla detay var. Yazı, ebatlar ve fontun niteliği çok sıkıntılı. Bunun hakkında tekrar yazacağım için burayı geçiyorum.

3- Tasarım çok instagram olmuş. Tüm sayfalar için söylüyorum bunu. Projeyi parlayacakken geri çekebilecek kadar sıkıntılı bir durum bu aslında. Ne olursa olsun gerek yerleşim, gerek ikonlar, gerek bir şeyler eklemek gerek bir şeyler çıkartmak... Her platformun kendi ruhu olması için bu çizgiden çıkmak gerek. Bunu deneyimle aşacağından eminim. Öyle olur çünkü. Dert etme ama farkında ol.

4- Keşfet sayfasını evet kullanabilirsiniz diğer sayfalara nazaran daha kullanışlı ama pinterest gibi olmuş. Bu marka için sıkıntı.

5- Profil sayfasını da yukarıdaki nedenlerden elden geçirmek gerek. Marjinal değişime gerek yok belkide ama yerleşimler, font, orantılarla işi kotarabilirsiniz. Ama versiyon 2 yapacağınız zaman tamamen başkalaşım içerisinde olmanızı tavsiye ederim.

6- Profil bölümünde ve diğer sayfalarda da "Burcu ve 203 kişi bunu beğendi." mesajının üzerinde kırmızı bir çizgi var. Benzer çizgi ikinci görselde de var. Bu çizninin amacı nedir? Çok elzem değilse kesinlikle kaldırmanız gerekiyor çünkü kullanıcıyı bu çizgiyle baskılayıp algısal olarak ekranı bölmüş oluyorsunuz. Gönderi ayracıysa da çok gerekliyse gölge kullanmayı belki deneyebilirsiniz.

7- Gönderi detay konusunda bir sıkıntı var, gönderiyi aşağı akış yaptığımızda zaten görüyoruz. En sondaki detay görünümüne gerçekten gerek var mı? Eğer öyleyse diğer detayları akışta göstermemen gerek. Ama bu seferde kullanıcıyı yormuş sürekli ileri geri yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Tehlikeli...

8- Detay görünümde yorum tasarımında sıkıntı var. İsimler çok yer kaplıyor. Mesaj detayından çok isim dikkat çekiyor. Yerleşimini düzenlemek lazım. lle hiyerarşi aranıyorsa yorumlar detaylandırılabilir, üstte çok daha küçük bir profil fotoğrafı, isim, kullanıcı adı tek satır, altında da yorum belki olabilir bir fikir sadece. Tümünü gör yerine kaydırdıkça yorumlar açılmaya devam edebilir.

Tasarımın çok özgün olamaması nedeniyle daha detaya giremiyorum. Zira en büyük sorunumuz bu. Ama bu seni karamsarlığa itmesin, daha iyisi olacaktır emin ol. Deneyim ve gözlem yaparak kendi çizgini bulmana ihtiyaç var sadece.

Şimdi gelelim proje tarafına.

Bu aşamada tamamen sesli düşünüp farklı fikirler üretebilmeniz için yazıyor olacağım. O yüzden tek bir doğru olmayacak.

Yazdığına göre mimari ve dikey bir sosyal medya platformu olsun amacı varmış. Bu doğrultuda bildiğiniz her şeyi unutup yeni bir tasarım yapmanız gerekir. Çıkış noktamızı burası yaparsak demek ki bizim beyaz alana pek ihtiyacımız yok.

Bu durumda ne yapabiliriz? Gain kullanımına benzer bir zaman akışı belki iyi olabilir. Yani uygulama açılır açılmaz tam ekran gönderi ile karşılanır.. Yorumlar transparan background ile (siyah ya da beyaz graident ile desteklenebilir belki ya da yazıların arkaplanını bold yaparak karakteristik bir şey de yapabilirsiniz bir sürü seçenek var) gönderinin üzerinde görünecek şekilde gösterebilirsiniz. Bu ekranda:

Sağa kaydır: Sıradaki gönderiye gider
Yukarı kaydır: yorumları gösterir ve kaydırmaya tam ekran boyunca devam eder.

Çift dokun: Beğen

Sola kaydır: Önceki gönderiye git.

Aşağı kaydır: Zaman akışından çık ve genel kategorilerin olduğu keşfet sayfasına gel...

Keşfet sayfasında neler olabilir?

Bu sayfada belli bir tasarımla daha önce beğendiği hashtag ya da kullanıcıların gönderilerinden küçük thumbların olduğu ya da belkide iki sütun şeklinde aşağı aktığı sayfa olabilir. Belli yerlerde yeni kullanıcıları keşfedebilir. Eğer mimariyse her profil için (story değil ama o mantıkla) soru gönderisi de yapılabilir. O gönderiler de belli süre bu akışta yer alır ve evini işini her neyse dekore ettirmek isteyenler buradan sorular sorup birilerini bulabilir.

Bilemiyorum. Sadece fikir. Hem benzersiz hem de farklı bir platform oluşturmak için ekibin dinamikleri de çok önemli. Bu versiyon tamam ama v2 için dediğim gibi baştan ele alınmış bir mantık kullanmanız marka için çok yararlı olacaktır.

Geliştirmeyi merakla bekliyorum.

Sevgiler.

Bora Ş.
14 Nisan 2021
Durum Güncellendi Yorum Gerekiyor

MESAJ

Eray Bey çok teşekkür ederim yorumlarınız o kadar yardımcı oldu ki. Çok mutlu oldum. ALmam gereken yol olduğunu biliyordum ama nasıl alacağımı bilmiyordum. Beni tekrar yeni açılardan düşünmeye sevk etti. Harekete geçip sizin dönüşünüz kadar hızlı yol almayı hedefliyorum. Yakın zamanda yeni bir versiyon yüklemek için motive ettiğiniz için teşekkür ederim tekrar. İyi akşamlar dilerim.

Proje Adı Woow!App
Son Durum Yorum Gerekiyor
V1
Bora Ş.
Woow!App