Dünyanın En İlham Verici Online Tasarım ve Sanat Platformları
İlham Verici

Dünyanın En İlham Verici Online Tasarım ve Sanat Platformları

DesignGost
DesignGost
16 Eylül 2020 7 dk. okuma

Tasarımcı olmak ve her gün yeni bir şeyler yaratmak büyük bir meydan okuma. Bazen fikirler bir anda ortaya çıkıveriyor fakat çoğunlukla, bir fikrin gelişmesi günler hatta aylar sürebilir. Kendinizi sıkışmış hissettiğinizde, projeden biraz uzaklaşmak ve ilham almak için başka tasarımcıların çalışmalarına bakmak sizi besleyecek ve zihninizin yenilenmesini sağlayacak.

Yaratıcı bir alanda çalışıyor ve ilham perilerini mi arıyorsun? Ya da sadece sanat sever olarak yeni trendleri mi takip etmek istiyorsun? MyModernMet.com’a ek olarak, internette yaratıcı sıkışmayı aşmanıza ve sanat dünyasında neler olup bitiyor takip etmenize yardımcı olabilecek tonlarca web sitesi var.

Umarım gizli hazinemi paylaştığım bu videodaki 25 web sitesi benim creative sıkışmadan kurtulmama yardım ettiği gibi sizin de yaratıcılığınıza katkı sağlar.

General Design Inspiration

Behance

Behance.com, günümüzde web tasarımı, digital yaratımlar ve tasarımdaki gelişmeleri takip etmek için mükemmel bir görsel araç ve internetin en popüler portfolyo platformu diyebiliriz. Bir sonraki tasarım projenize yön vermenize yardımcı olacak vazgeçilmez bir platform.

Dribbble

Muhtemelen creative sosyal ağların en populer ismi olan Dribbble, yaratıcıların çalışmalarını yayınladığı, başka tasarımcıların işlerine yorum yapılabilen ve full time yada freelance projeler bulunabilen çok kullanıcılı bir site. Günlük küçük creative dozlar için listenizin en başında olması gereken bir platform.

Design inspiration

Designpiration kaliteli tasarımları keşfetmenize ve paylaşmanıza yardımcı olan, sade arayüzü ile harika işlere konsantre olmanızı sağlayacak listenizde olması gereken kaynaklardan bir diğeri.

The Inspiration grid

InspirationGrid dünyanın dört bir yanından yaratıcı yetenekleri onurlandıran online bir dergi. İlham kaynağı olarak, tasarım, sanat, illüstrasyon, tipografi, fotoğrafçılık, mimari, moda ve daha fazlası için günlük bir kaç doz almayı unutmayın.

Niice

Niice için Behance, Dribbble ve Designspiration gibi en büyük ilham platformlarındaki kaliteli içerikleri toplayan yaratıcı sanatçıların arama motoru diyebiliriz.

Abduzeedo (Abduzido)

Abduzeedo mimarlık, tasarım, fotoğraf ve UX ile ilgili makaleleri paylaşan bireysel yazarlardan oluşan bir kolektif. 2006 yılında Brezilyalı tasarımcı Fabio Sasso tarafından kurulan güçlü bir creative platform.

Baubauhaus

Dünyanın ilk modern tasarım okulunun adını taşıyan bu sitede, görsel tasarım, tipografi ve illüstrasyon gibi alanlardaki yaratıcılardan inanılmaz eserler bulabilirsiniz.

Creative Review

1980 yılında kurulan Creative Review, reklam, tasarım ve görsel kültürler alanında dünyanın en önde gelen aylık dergisi. Yüksek kalitede gazetecilik yapan bu dergi sayesinde, yaratıcı dünyadan güvenilir haberlere, yorumlara ve röpörtajlara kolaylıkla erişebilirsiniz.

Creative Boom

Creative Boom yaratıcı topluluğu kutluyor, ilham veriyor, destekliyor ve grafik tasarım hakkında ilham verici harika projelere yer veriyor. Dergi ayrıca, dünyanın önde gelen tasarımcılarından bazılarıyla yapılan görüşmeleri de takip etme imkanı sunuyor.

AIGA: Eye on Design

The Professional Association for Design, Profesyonel Tasarım Derneği olarak bilinen AIGA, ilham patlaması yaşatan Eye on Design adlı harika bir bloga sahip. Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcıların sunduğu göz kamaştırıcı projelerle asla sıkılmadığım ve bookmarkımın en üs sıralarında yer alan bir baş ucu kaynağı.

Women of Graphic Design

Women of Graphic Design grafik tasarım sektöründeki sadece kadınların yarattığı işlere yer veriyor ve onları baş tacı yapıyor. Poster ve editöryal tasarımlara odaklanan sitenin küratörlüğünü Tori Hinn ve Kathleen Sleboda’nın önderliğinde sağlam bir tasarım ekibi yapmakta.

Booooooom

Daha fazla sanatsal esnekliğe sahip olan Booooooom çağdaş resim, fotoğraf ve tasarım için adeta bir mabet niteliğinde. “Tüm içeriğin içinde kaybolmak” için sizi cesaretlendiriyor ve kendinizi farkında olmadan her seferinde kaybolmuş olarak bulacağınız, ilham perilerinin sosyal medyası diyebiliriz.

Colossal

Colossal, internetteki en iyi görsel sanatlar, tasarım ve kültür bloglarından biri. “Hakkında” sayfasına göre, bu siteyi ayda 2–3 milyon kişi ziyaret ediyor.

Bu rakamlar kulağa çılgınca gelebilir ama kendinizi bir kez makalelere, galerilere, röportajlara bıraktığınızda, şimdiden kendinizi günlük ilham için buraya geri dönecek çok sayıda kişi arasında farz edebilirsiniz.

Illustration Inspiration

Illustration Age

İllüstrasyon Age illüstrasyon dünyasında en çok bilinen sitelerden bir tanesi. Sadece ilham verici eserlere yer vermekle kalmıyor, aynı zamanda bir illüstratör olarak kariyer yapmaya çalışan herkes için büyük bir eğitim kaynağına sahip.

Directory of Illustration

Directory of Illustration dünyanın en iyi illüstrasyonları için harika bir kaynak. İlham verici, yenilikçi ve yetenekli illüstratörlerden oluşan bir platform. Ayrıca web sitesinde dünyanın dört bir yanındaki büyük illüstratörlerin yazılarını içeren bir blog da bulabilirsiniz.

Typography

Fonts In Use

Fonts In Use yazı tipi, format ve endüstri tarafından indekslenmiş bir tipografi arşividir. Sam Berlow, Stephen Coles ve Nick Sherman tarafından yönetilen bağımsız bir proje olan Fonts In Use, tipografik okuryazarlığın geliştirilmesi amacıyla dünyanın her yerinden grafik tasarım projelerini belgeliyor ve inceliyor.

Typographic Posters

Typographic Posters yazı ve tipografi tabanlı posterleri seven herkes için kutsal kâse niteliğinde bir web sitesi. Facebook ve Twitter gibi sosyal medyada inanılmaz derecede aktif bir topluluk. Isteyenler ordan da takip edebilir.

Packaging Inspiration

The Dieline

TheDieline tüm ambalaj tasarım sevenler için, geniş kapsamlı bir kaynak. Kaliteli, büyük ve temiz imajlar eşliğinde ambalaj projelerini yer veren site, tüm dünyada tatmin edici derecede geniş kitlelere ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Packaging of the World

Packaging of the World dünyanın çeşitli sektörlerinden ve bölgelerinden yaratıcı ambalajları bulup sizlerle paylaşan ambalaj tasarımda uluslararası yeteneğe sahip ilham arayanlar için ilk durak.

Branding — Logo Design Inspiration

LogoPond

Logopond dünyanın dört bir yanından başarılı tasarımcılar tarafından yapılan en iyi logoları sergileyerek, tüm levelda ve yetenekte tasarımcıların düzenli olarak ilham almak ve motivasyon için kullandığı vazgeçilmek bir logo sitesi.

Brand New

Her yerde görebileceğiniz markaların işlerini toplayan brandnew blogu, marka ve kurumsal kimlik yaratma konusunda uzmanlaşmak isteyen tasarımcılar için inanılmaz faydalı bir kaynak.

UX / UI and Web Design Inspiration

AWWWARDS

Awwwards web tasarım yaparken ilhama ihtiyacım olduğunda ilk uğradığım web sitesi. Gerçekten iyi tasarlanmış, yazılmış web siteleri görmek ve over dose yaratıcılık nasıl olur merak edenler için ilk önereceğim kaynak. Dünyadaki en iyi web tasarımcıları, geliştiricileri ve ajansları tanımamıza faydası olan tasarım, kullanılabilirlik, yaratıcılık ve içerik kriterleri göz önünde bulunduran profesyonel bir yarışma sitesi de diyebiliriz.

UI Movement

Günlük olarak en güzel UI animasyonlarını yayınlayan yada size e-posta ile gönderen harika bir site.